Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
wersja tekstowa
           |             Od 1.04.2021 - korekty w rozkładzie jazdy linii nr 2, 3, 5            |             Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych 2021            |             Od 1.04.2021 - uruchomienie linii nr 18 (nowej linii "działkowej")            |             Od 1.03.2021 – korekty rozkładu jazdy na liniach nr 12, 13, 15, 17 i 24            |             Od 1.02.2021 - korekty w rozkładzie jazdy linii nr 1,2,3,4,5 oraz wydłużenie trasy linii nr 17 do pętli Odrodzenia


Od 1.04.2021 - korekty w rozkładzie jazdy linii nr 2, 3, 5 Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych 2021 Od 1.04.2021 - uruchomienie linii nr 18 (nowej linii "działkowej") Od 1.03.2021 – korekty rozkładu jazdy na liniach nr 12, 13, 15, 17 i 24 Od 1.02.2021 - korekty w rozkładzie jazdy linii nr 1,2,3,4,5 oraz wydłużenie trasy linii nr 17 do pętli Odrodzenia

W miasto wyruszy kolejny tramwaj z patronem - Ferdynand Schichau

Od dnia 6 lipca 2012 r. (piątek), pasażerów elblaskiej komunikacji miejskiej będzie woził kolejny tramwaj z patronem - Ferdynandem Schichau.

Przypomnijmy, że poza napisami na burcie w środku tramwaju zostały zamieszczone specjalne ramki, gdzie każdy pasażer może  przeczytać podstawowe informacje o patronie.


GOTTLOB  FERDYNAND  SCHICHAU
/1814 – 1896/
Ferdynand  G. Schichau  urodził się w Elblągu  30 stycznia 1814 roku.  
Rodzice  F. Schichaua /Karol Jakub i Anna Elżbieta z d. Lenk/  znaleźli się w gronie obywateli miasta w roku  1798, pochodzili z okolic Pasłęka.
Edukację rozpoczął w elbląskiej szkole elementarnej, następnie był uczniem w warsztacie ślusarskim i zdobył uprawnienia czeladnika oraz uczęszczał do elbląskiej szkoły przemysłowej. W 1832 roku  wyjechał do Berlina i podjął naukę w Królewskim Instytucie Przemysłowym. W ciągu trzech lat studiów zapoznał się z niektórymi zakładami działającymi w Berlinie m.in. z Królewską Odlewnią i Fabryką Maszyn Egellsa. W 1835 roku, aby rozwinąć nabyte umiejętności wyjechał do nadreńsko-westfalskiego rejonu przemysłowego i dalej przez Holandię do Anglii, gdzie zapoznał się  produkcją  przemysłu stoczniowego i maszynowego.
Do Elbląga powrócił w roku 1837 i na początku października  uruchomił  warsztat budowy maszyn, profil warsztatu został opisany w informacji prasowej /budowa maszyn parowych, sprężarek, pras hydraulicznych, wyposażenia cukrowni, olejarni, tartaków, maszyn irygacyjnych/. Warsztat miał siedzibę  przy ulicy Wały Staromiejskie
i zatrudniał na początku  ośmiu pracowników.
Pierwszą maszynę parową  o mocy 4 KM zbudowano w roku 1840 na potrzeby
własnego warsztatu. W 1841 roku elbląscy kupcy zlecili budowę maszyny parowej i osprzętu pogłębiarki utrzymującej żeglowność na Zalewie Wiślanym /kadłub drewniany budowała stocznia M. Mitzlaffa/.  Zakład przyjmował zlecenia na przebudowę i modernizację młynów, olejarni, tartaków,  urządzeń odwadniających Żuławy. W 1844 r. zatrudniał 80 pracowników.
Budowę własnej stoczni  F. Schichau rozpoczął w roku 1854 na terenie przylegającym do fosy miejskiej, a już w roku 1855 zwodował  pierwszy w całości elbląski parowiec o żelaznej konstrukcji i napędzie śrubowym „Borussia”.
Początkowo o rentowności zakładów decydowały wydziały budowy maszyn, gdyż zamówień  na statki nie było wiele, wodowane jednostki służyły głównie żegludze śródlądowej. Dynamiczny rozwój nastąpił po roku 1875 wraz z napływem zleceń od niemieckiej marynarki wojennej, a także  m.in. z Rosji, Włoch, Chin. Duże zamówienia skłoniły właściciela do rozbudowy stoczni, w 1890 roku podjęto decyzję o budowie stocznii w Gdańsku, w Piławie zbudowano stocznię remontową, również w Elblągu zakłady powiększały swój obszar wykupując np. stocznię M. Mitzlaffa, fabrykę maszyn C. Steckela, fabrykę wagonów „Hambruch, Volbaum & Co.”. Do końca wieku  w elbląskiej stocznii zbudowano ponad pięćset statków.
Kolejnym impulsem do rozwoju przemysłu maszynowego w II Polowie XIX wieku było budownictwo kolejowe. W zakładach F. Schichaua budowę lokomotyw rozpoczęto w roku 1860 , lokomotywa „Fulda”, produkcja lokomotyw odbywała głównie na potrzeby kolei niemieckich, w 1873 r. zbudowano  setną lokomotywę, a w 1891 pięćsetną. Schichau stał się właścicielem olbrzymiego przedsiębiorstwa produkującego niemal wszystkie wyroby przemysłu metalowego i maszynowego w skład zakładów wchodziła stocznia, fabryka maszyn, odlewnia stali i żelaza, fabryka lokomotyw i kotłów,firma żeglugowa. W końcu XIX wieku elbląskie fabryki F. Schichaua zatrudniały ponad 3 tysiące pracowników, a właściciel wpłacał 1/3 podatków miejskich.
Zmarł w Elblągu 23 stycznia 1896 roku, pozostawił największą firmę przemysłową od Szczecina do Kłajpedy.